Opravy základních desek

Datum: 09.01.2014
  | 
Kategorie: Nálepky - smt technologie
Opravy základních desek jsou pestřejší než opravy mobilních telefonů a notebooků. Základní desky obsahují jednoduché SMD součástky až po velké SMD součástky typu QFP, BGA a PLCC.

Vzhledem k cenám některých modelů základních desek se opravy vyplatí. Každá základní deska vyžaduje určité znalosti, které je nutné znát pro opravy. I tady platí, dodržujte základní požadavky na vlastní práci, tj. antistatické pracoviště je podmínkou. Volte vhodné antistatické pracovní nástroje a přístroje. Uvědomte si, že opravuje dražší výrobek, proto používejte kvalitní nástroje a ne co dům dal.

Doporučené vybavení pro opravy základních desek

Nezapomeňte, že opravářské pracoviště a všechny nástroje musí splňovat zásady pro ESD. Nikdy nepodceňujte tuto podmínku, v opačném případě si můžete způsobit nenapravitelné škody na opravované základní desce. Buďte profesionály a nikoliv amatéry! Ceny některých základních desek jsou až několik tisíc CZK, proto oprava za nějakou tisícovku se vyplatí.

Pinzety

Volte nerezové pinzety, nikoliv ocelové s povrchovou úpravou. Povrchová úprava nemusí být dokonalá a nikdy nevíte zdali nebude korodovat anebo hůře, nezpůsobí-li korozi na opravované základní desce. Nabídku vhodných pinzet naleznete zde. (vložit kategorie nářadí na e-shop). Můžete volit plastovou pinzetu, která splňuje požadavky ESD. ESD plastové pinzety obsahuji vodivé částečky, které činí pinzety vhodné pro antistatické použití.

Kaptonová páska

Kaptonová páska je nedílnou součástí opravářských činností. Kaptonová páska je vyrobena z teplotně odolného polyimidu zvaného Kapton®. Tuto pásku použijte na teplotní odizolování SMD součástek od součástku, kterou chceme pájet. Kaptonové pásky se dodávají v různých šířích a provedení antistatickém a běžném. Správně musíte používat ESD pásku, jsou na desce s plošnými spoji SMD součástky, není-li tomu tak, můžete použít pásku v běžném provedení. Kaptonové pásky vybírejte zde.

Opravářské pracoviště Jovy RF-8500

Volba vhodného opravářského pracoviště pro opravy základních desek je důležitým prvkem pro výslednou úspěšnou opravu. Základní desky oproti komerčním výrobkům jako jsou telefony, tablety a notebooky, obsahují kromě velkých SMD i jednoduché SMD. Je proto nutné mít několik zařízení pro opravy. V naší nabídce je opravářské pracoviště Jovy RE-8500 za akceptovatelnou cenu, které splňuje technické charakteristiky pro náročné opravy základy desek. Pro opravy diskrétních SMD je nutné použít regulovanou pájecí stanici s termokleštěmi, např. Hakko FX-888 a FX-8804. Pro opravy základních desek je nutné mít kombinované pracoviště.

Malá opravářská souprava Hakko FX-888D

Pájecí stanice Hakko FX-888D může být vybavena termokleštěmi. Touto sestavou dostaneme velmi výkonné pracoviště pro odpájení chipů a drobných SMD součástek. Není problém velmi rychle a snad vyjmout SMD chip, tantalový kondenzátor, SO, SOIC, atd. Pájecí stanice má výkon 70W což je dostatečný výkon na opravy SMD.

Kontrolní optický nástroj nebo přístroj

Každý výsledek opravy je nutné zkontrolovat. Uvědomte si, že po přetavení na místě pájených spojů určitě zůstanou zbytky tavidla. Musíte zkontrolovat jeho množství a v případě, že jde nepřípustně velké množství, je nutné přebytečné tavidlo odstranit. Pro kontrolu používejte lupu nebo USB mikroskop. Proč kontrolovat množství tavidla? Velké množství tavidla může způsobit korozi pájených ploch. Koroze se projeví zeleným povlakem.

Evidence oprav

V mnoha případech je vhodné opravu evidovat a zdokumentovat. Tento proces je ideální pro servisní střediska, která si takto mohou vytvářet databázi oprav. Zároveň zdokumentovaná oprava je ideální materiál pro případnou reklamaci.


Základy BGA oprav naleznete v našem novém e-Booku BGA opravy.


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace