SMT-technologie pro mírně pokročilé

Datum: 16.12.2012
  | 
Kategorie: Nálepky - smt technologie
Co potřebuje vědět mírně pokročilý o osazování SMD? Znalost SMD pouzder je základem, znalost celé technologie osazování a pájení SMD je předpokladem pro zdárné zvládnutí technologie. Stránka SMT technologie pro mírně pokročilé Vám pomůže se zorientovat v technologii a nabídnout Vám také příslušná zařízení.

e-Book Základy SMT technologieDoporučená velikosti pouzder SMD ke zpracování pro mírně pokročilé (od 0805)

Mírně pokročilý se mohou vrhnout již náročnějších aplikací. Na desce s plošným spojem mohou být SMD prvky 0805 a rozteče SO a QFP 0,635 mm. Mírně pokročilý musí používat jinou technologii než začátečník. Přehled pouzder naleznete v katalozích součástek nebo v odborné literatuře. Je třeba si uvědomit, že malá pouzdra jsou náročná na přesnost osazení a tomu musí přizpůsobit technologii. Následující tabulka zobrazuje jednotlivé velikosti základních pasivních SMD.

Chip resistor - SMD pouzdro obsahující rezistor, značení je totožné jako u Chip kondenzátorů Chip capacitor - SMD pouzdro obsahující kapacitor (vyjma tantalu), značení je totožné jako u Chip odporů

Tabulka použivaných SMD pouzder (SMD čipů), která Vám doporučí jejich použití a SMT technologii. Chip resistor a Chip capacitor jsou rozměrově totožné.

SMD resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
SMD resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
01005
0.016" x 0.08"
0402
0.4 x 0.2mm
profesionál 0805
0.08" x 0.05"
2012
2.0 x 1.2mm
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0201
0.024" x 0.012"
0603
0.6 x 0.3mm
profesionál 1206
0.126" x 0.063"
3216
3.2 x 1.6mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0402
0.040" x 0.020"
1005
1.0 x 0.5mm
profesionál 1210
0.126" x 0.10
3225
3.2 x 2.5mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0603
0.063" x 0.032"
1608
1.6 x 0.8mm
pokročilý
profesionál
1812
0.18" x 0.12"
4532
4.5 x 3.2mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál

Aktivní SMD prvky jako jsou SOC, QFP a PLCC je možné osazovat a pájet několika technikami. Zásadním kriterim pro výběr technologie musí být rozteč jednotlivých vývodů.

QFP, SOIC,.. Rozteč vývodů
(tvar raččí křídlo)
Použitá
SMT technologie
SOJ, PLCC Rozteč vývodů
(tvar J)
Použitá
SMT technologie
0,4 mm (15,7 mil) profesionál 1,27mm (50 mil) začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0,55 mm (19,7 mil)
0,5 mm
pokročilý
profesionál
     

0,635 mm (25 mil)
0,65 mm (25,6 mil)
0,8 mm (31,5 mil)

mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
     
1,27mm (50 mil)
1,0 mm (40 mil)
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
 
 
 

Jaká technologie SMT je vhodná pro mírně pokročilého

Mírně pokročilý použivá pájecí pastu a tím se dostává do standardního procesu SMT. Cílem musí být osazení SMD čipu 0805 a rozteče 0,635 mm. Nová technologie - osazení do pasty vyžaduje práci s dispenzem nebo sítotiskem. Kategorie mírně pokročilého předpokládá výrobu jednotlivých a krátkých sérií DPS. Vhodnost jednotlivých technologií ukazuje výše uvedená tabulka.

Proces SMT pro mírně pokročilého

Mírně pokročilý bude pracovat s pájecí pastou. K nanesení pájecí pasty na pájecí plošky použije dispenzer. Jednotlivé procesní kroky osazování SMD s dispenzováním pájecí pasty jsou uvedeny níže. Každý zájemce o SMT-technologii o vyšší stupeň technologie musí zvládnout tisk pájecí pasty a pájení přetavením.

výroba DPS dispenz pájecí pasty osazení SMD pájení SMD kontrola pájení
Desky plošných spojů pro SMD je nutné vyrábět s větší přesností. Musíte zvolit vhodný film a tiskárnu. Může se Vám stát, že běžná laserová tiskárna nesplní Vaše očekávání, například černá barva nebude dostatečně černá. Pro mírně pokročilého je vhodné dispenz pasty. K dispenzování se používá dispenzer. Ideální je jednoduchý dispenzer s nastavením času a zpětným sáním. K dispenzeru je nutný stlačený vzduch. Zdroj vzduch muže být i běžný kompresor ze supermarketu. Mírně pokročilý používá již osazovací pracoviště SMD tzv. manipulátor. Položení SMD spočívá v uchopení SMD a následném položení. Součástí manipulátorů jsou zásobníky SMD. Manipulátor není vybaven optickou kamerou, stačí pozorování okem případně lupou. Mírně pokročilý pracuje s pájecí pastou. K přetavení pájecí pasty potřebujeme horký vzduch. K pájení SMD stačí jednoduchá malá přetavovací pícka, ale s nastavitelným profilem. Rozhodně nedoporučujeme lokální zdroje horkého vzduch, jako je horkovzdušná pistole. V našem případě Vám doporučujeme stolní lupu s osvětlením. Mírně pokročilý používá čipy 0805. Lupy musí být z čirého skla. Je až s podivem kolik stolních lup na trhu nemá čiré sklo.
Naše doporučení
  • použivejte korekční fixy na opravy filmu
  • kontrolujte čas leptání, aby nedošlo k podleptání motivu
Naše doporučení
  • použivejte dispenzer
  • nepoužívekte ruční vytlačení pasty, nikdy nedocílíte přesní dávky pasty
Naše doporučení
  • volte vhodný manipulátor
  • neosazujete ručně, jinak nebudete mít kvalitní SMT technologii
Naše doporučení 
  • volte přetavovací pec
  • nepouživejte žádné horkovzdušné pistole, ty nepatří do SMT technologie
Naše doporučení
  • před nákupem lupu zkontrolujte zdali má čiré sklo, od zabarveného skla bolí oči a hlava

Pájecí materiály

Pájecí materiály jsou nedílnou součástí SMT technologie. V nabídce je mnoho materiálů a jejich forem. Upozornění ihned na začátku, pokud chcete kvalitně pracovat vyvarujte se neznámých materiálů nebo tzv domácích materiálů, jako je kalafuna rozpuštěná v lihu.

Pájecí pasty Tavidla Pájecí gely
Pájecí pasty jsou směsi kovové složky - pájecích zrn a organické složky - tavidla. Obvyklé složení pájecí pasty je: 90 % pájecích zrn a 10 % tavidla. Ve výrobě jsou běžné vyšší hustoty osazovaných součástek, tj. menší součástky a jemnější rozteče. Z tohoto důvodu musí pasty vykazovat rovnoměrné, velice jemné zrnění s velmi malým rozptylem průměru zrn. Pájecí pasty se dodávají buď v kartuších pro dispenzování nebo kelímkách pro tisk. Pájecí pasty jsou olovnáté a bezolovnaté.
 
Tavidla jsou prostředky pro snadné pájení. Jejich úkolem odstranit oxidy na povrchu pájených komponent (SMD a DPS), snížit povrchové napětí pájky, zajistit lepší přenos tepla mezi pájecím hrotem, pájkou a SMD. Tavidla musí přesné složení, abychom předešli případné korozi pájeného spoje. Zásadní chybou je použití „domácích tavidel jako je kalafuna rozpuštěná v lihu, acylpyrin, atd. Tyto přípravky možná usnadní pájení, ale jsou přímo zdroji následné koroze pájeného spoje. My Vám nabízíme kvalitní průmyslová tavidla z kategorie tzv. bezoplachových.

Pájecí gely jsou vlastně tavidla, ale místo kapaliny je zde gel jako nosič aktivních částic. Gel je ideální pro bezolovnaté pájení, gel zůstává v místě pájení a vytváří dokonalý tepelný můstek pro přenos tepla. Uvědomte si, že kapalné tavidlo se ihned odplaví z místa pájení, kdežto gel zůstává na místě. Gely se dodávají ve stříkačkách.

V naší nabídce jsou gely, které v komerční technice nevyžadují čištění.
Montážní nářadí

Pro manipulaci se SMD je potřeba nářadí. SMT vyžaduje kvalitní nářadí a nikoliv nářadí ze supermarketů, ale nářadí prvotřídní kvality. V našíbce je nářadí určené hlavně pro SMT technologii.

Kleště Pinzety Vaukové pipety
U SMT však platí, že musíte mít kvalitní nástroj a nikoliv nástroj ze supermarketu. Důvodem je kvalita břitu. Pokud budete kleště používat pro práci s malými součástka a především malými roztečemi, je nutné zkvalitní nástroj. Levné kleště totiž neposkytují záruku různých kovových otřepů, které mohou zůstat na DPS a později způsobit zkrat. Pinzety musí být z kvalitního materiálu, nejlépe z chirurgické oceli. Pro práci se SMD doporučujeme ESD plastové pinzety, které nepoškodí povrch SMD. Při nákupu buďte obezřetní, velmi levné pinzety jsou zdrojem kovových otřepů a šupinek. V naší nabídce jsou pinzety výhradně určené pro SMT technologii. Vakuová pipeta je užitečný nástroj na pokládání SMD. Jde malý píst, který umožní podtlak a nabrání SMD pouzdra. Lehkým stiskem tlačítka na rukojeti pipety vytvoříme uvnitř podtlak, který přes malou trubičku přisaje SMD. Součástí pipetky je několik přísavek.
 


 

FAQ

Jaké jsou dovoleny teploty pájení?
Teplota pájení SMD prvků vychází z doporučení výrobce SMD, u metody kontaktní metody pájení (pájedlem) je to kolem 360°C.

Jaký optický přístroj mám použít?
Na práci a pozorování doporučujeme stolní lupu s čirým sklem.

Jaký volím nástroj a pracoviště pro pokládání SMD?
Pro mírně pokročilého je ideální vhodná jednoduché osazovací pracoviště. Na doosazení je vhodná vakuová pipeta.

Mohu pájet QFP pájedlem?
Samozřejmě ano, použijete pájecí hrot s plochým tvarem.

Mohu snadno a rychle odpájet SO a SOJ?
Ano, použijte termokleště, které jsou jako volitelné příslušenství k pájecí stanici.

Existuje nějaké norma a školení?
Ano, výborný obrazový materiál je v IPC-A-610E a školení Vám poskytne firma ErgoPlan.

Proč nejsou uvedeny všechny ceny?
Některé výrobky vyžadují zaškolení a další doplňky, jako jsou materiály a příslušentví. Rádi připravíme individuální nabídku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace