SMT-technologie pro pokročilé

Datum: 16.12.2012
  | 
Kategorie: Nálepky - smt technologie
Co potřebuje vědět pokročilý o osazování SMD? Musí znát SMD pouzdra, SMT technologii a pájení SMD menších roztečí. Stránka SMT technologie pro pokročilé Vám pomůže se zdokonalit SMT technologii a nabídnout Vám také příslušná zařízení.

e-Book Základy SMT technologieDoporučená velikosti pouzder SMD ke zpracování pro pokročilé (od 0603)

Předpokladem pokrčilého je zvládnutí SMT technologie na poměrně vysoké úrovni. Výsledkem práce pokročilého je kvalitní SMT výroba, ať už jednotlivé DPS, krátké série nebo opravy SMD (tj. výměny SMD). Pokročilý musí zvládnout pouzdra 0603 a rozteče 0,5 mm. Pro pokročilého je tisk pájecí pasty samozřejmostí. Do SMT technologie pokročilého patří SMD opravy.  Je třeba si uvědomit, že malá pouzdra jsou náročná na přesnost osazení a tomu musí přizpůsobit technologii. Následující tabulka zobrazuje jednotlivé velikosti základních pasivních SMD.

Chip resistor - SMD pouzdro obsahující rezistor, značení je totožné jako u Chip kondenzátorů Chip capacitor - SMD pouzdro obsahující kapacitor (vyjma tantalu), značení je totožné jako u Chip odporů

Tabulka použivaných SMD pouzder (SMD čipů), která Vám doporučí jejich použití a SMT technologii. Chip resistor a Chip capacitor jsou rozměrově totožné.

SMD resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
SMD resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
01005
0.016" x 0.08"
0402
0.4 x 0.2mm
profesionál 0805
0.08" x 0.05"
2012
2.0 x 1.2mm
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0201
0.024" x 0.012"
0603
0.6 x 0.3mm
profesionál 1206
0.126" x 0.063"
3216
3.2 x 1.6mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0402
0.040" x 0.020"
1005
1.0 x 0.5mm
profesionál 1210
0.126" x 0.10
3225
3.2 x 2.5mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0603
0.063" x 0.032"
1608
1.6 x 0.8mm
pokročilý
profesionál
1812
0.18" x 0.12"
4532
4.5 x 3.2mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál

Aktivní SMD prvky jako jsou SOC, QFP a PLCC je možné osazovat a pájet několika technikami. Zásadním kriterim pro výběr technologie musí být rozteč jednotlivých vývodů.

QFP, SOIC,.. Rozteč vývodů
(tvar raččí křídlo)
Použitá
SMT technologie
SOJ, PLCC Rozteč vývodů
(tvar J)
Použitá
SMT technologie
0,4 mm (15,7 mil) profesionál 1,27mm (50 mil) začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0,55 mm (19,7 mil)
0,5 mm
pokročilý
profesionál
     

0,635 mm (25 mil)
0,65 mm (25,6 mil)
0,8 mm (31,5 mil)

mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
     
1,27mm (50 mil)
1,0 mm (40 mil)
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
 
 
 

Jaká technologie SMT je vhodná pro pokročilého

Cílem pokročilého musí být osazení SMD čipu 0603. Představy, že s minimálním vybavením zpracujete i menší pouzdra je velice riskantní, protože určitě nedosáhnete výborné kvality a spolehlivosti. Při osazování se již nevyhnete použití manipulátoru a přetavení musí být v reflow peci.  Kategorie pokročilý předpokládá výrobu jednotlivých a krátkých sérií DPS. Vhodnost jednotlivých technologií ukazuje výše uvedená tabulka.

Proces SMT pro pokročilého

Jednotlivé procesní kroky osazování SMD s pájecí pastou. Poslední operace předpokládá i proces případné opravy SMD.


výroba DPS tisk pájecí pasty osazení SMD pájení SMD kontrola pájení oprava SMD
Desky plošných spojů se SMD s nejmenšími prvky 0603 doporučujeme nechat vyrábět již ve specializované firmě. Velmi těžko docílíte potřebné kvality na osvitkách a leptáčkách. Nezapomeňte, že DPS musí vypadat profesionálně a nikoliv amatérsky. Pro tisk pájecí pasty potřebujete zařízení tzv. sítotisk, kde je upevněna planžeta s otvory pro průchod pájecí pasty. Pro pokročilého vám vystačí zařízení u kterého se řídí osy X a Y. Zdvih v ose Z není nutný. Volte jednoduché uchycení planžety bez montážních otvorů ušetříte si velké starosti s výrobou planžet. K osazování SMD používejte manipulátor. Manipulátor volte s naváděcím ramenem a bohatým příslušenstvím včetně různých zásobníků SMD. Ideální je manipulátor s vakuovou pumpou nebo vestavěným zdroj vakua. Přetavení pájecí pasty je prováděno v dávkové přetavovací peci. Volte přetavovací pec větších rozměrů s řiditelnou teplotou. Nabízí se možnost přetavovací pece s chlazením. Přetavovací pec s chlazením volte v případě požadavky pájení více kusů DPS. V našem případě Vám doporučujeme stolní lupu s osvětlením. Na trhu je mnoho stolních lup. Doporučujeme lupy z čirého skla. Je až s podivem kolik stolních lup na trhu nemá čiré sklo. Opravy SMD doporučujeme provádět kvalitním pájedlem s regulovanou teplotou. Důležitým faktorem je množství pájecích hrotů a termokleště. V případě předpokladu oprav větších SMD nebo rozměrově větších DPS, doporučujeme opravářské pracoviště.
  • výrobci DPS
Naše doporučení
  • využijte výborné nabídky českých firem DPS
  • nesnažte se vyrábět DPS s malými roztečemi
Naše doporučení
  • volte vhodnou konstrukci sítotisku
  • upřednosněte jednoduché šablony bez montážních otvorů
Naše doporučení 
  • Zaměřte se manipulátor s bohatým příslušenstvím. Vaše investice do manipulátoru nebude nikdy ztracená, i kdybyste si někdy zakoupili automat, manipulátor využijete na krátké série.
Naše doporučení
  • Pro přetavení volte přetavovací pec vhodných rozměr s ohledem na požadované série. Pokročilý již zpracovává několik DPS a potřeba i zohlednit efektivitu práce.
Naše doporučení
  • před nákupem lupu zkontrolujte zdali má čiré sklo, od zabarveného sklad bolí oči a hlava
  • Ivažujte i mikroskopu nebo USB mikroskopu
Naše doporučení
  • Opravy, výměny SMD budou běžnou operací. Nikdy nic nevyrobíte bez chyby. Doporučujeme universální stanici s infraohřevem. Použitím kapnové pásky vymaskujete SMD, která nechcete opravit.

Pájecí materiály

Pájecí materiály jsou nedílnou součástí SMT technologie. V nabídce je mnoho materiálů a jejich forem. Upozornění ihned na začátku, pokud chcete kvalitně pracovat vyvarujte se neznámých materiálů nebo tzv domácích materiálů, jako je kalafuna rozpuštěná v lihu.

Pájecí pasta Tavidla Pájecí gely
Pájecí pasty jsou směsi kovové složky - pájecích zrn a organické složky - tavidla. Obvyklé složení pájecí pasty je: 90 % pájecích zrn a 10 % tavidla. Ve výrobě jsou běžné vyšší hustoty osazovaných součástek, tj. menší součástky a jemnější rozteče. Z tohoto důvodu musí pasty vykazovat rovnoměrné, velice jemné zrnění s velmi malým rozptylem průměru zrn. Pájecí pasty se dodávají buď v kartuších pro dispenzování nebo kelímkách pro tisk.
 
Tavidla jsou prostředky pro snadné pájení. Jejich úkolem odstranit oxidy na povrchu pájených komponent (SMD a DPS), snížit povrchové napětí pájky, zajistit lepší přenos tepla mezi pájecím hrotem, pájkou a SMD. Tavidla musí přesné složení, abychom předešli případné korozi pájeného spoje. Zásadní chybou je použití „domácích tavidel jako je kalafuna rozpuštěná v lihu, acylpyrin, atd. Tyto přípravky možná usnadní pájení, ale jsou přímo zdroji následné koroze pájeného spoje. My Vám nabízíme kvalitní průmyslová tavidla z kategorie tzv. bezoplachových.

Pájecí gely jsou vlastně tavidla, ale místo kapaliny je zde gel jako nosič aktivních částic. Gel je ideální pro bezolovnaté pájení, gel zůstává v místě pájení a vytváří dokonalý tepelný můstek pro přenos tepla. Uvědomte si, že kapalné tavidlo se ihned odplaví z místa pájení, kdežto gel zůstává na místě. Gely se dodávají ve stříkačkách.

V naší nabídce jsou gely, které v komerční technice nevyžadují čištění.
Montážní nářadí

Pro manipulaci se SMD je potřeba nářadí. SMT vyžaduje kvalitní nářadí a nikoliv nářadí ze supermarketů, ale nářadí prvotřídní kvality. V našíbce je nářadí určené hlavně pro SMT technologii.

Kleště Pinzety Vakuové pipety
U SMT však platí, že musíte mít kvalitní nástroj a nikoliv nástroj ze supermarketu. Důvodem je kvalita břitu. Pokud budete kleště používat pro práci s malými součástka a především malými roztečemi, je nutné zkvalitní nástroj. Levné kleště totiž neposkytují záruku různých kovových otřepů, které mohou zůstat na DPS a později způsobit zkrat. Pinzety musí být z kvalitního materiálu, nejlépe z chirurgické oceli. Pro práci se SMD doporučujeme ESD plastové pinzety, které nepoškodí povrch SMD. Při nákupu buďte obezřetní, velmi levné pinzety jsou zdrojem kovových otřepů a šupinek. V naší nabídce jsou pinzety výhradně určené pro SMT technologii. Vakuová pipeta je užitečný nástroj na pokládání SMD. Jde malý píst, který umožní podtlak a nabrání SMD pouzdra. Lehkým stiskem tlačítka na rukojeti pipety vytvoříme uvnitř podtlak, který přes malou trubičku přisaje SMD. Součástí pipetky je několik přísavek.
 


 

FAQ

Je nutné pájecí lázeň zahřívat?
Ano je, urychlí se podstatně proces leptání

Jaké jsou dovoleny teploty pájení?
Teplota pájení SMD prvků vychází z doporučení výrobce SMD, u metody kontaktní metody pájení (pájedlem) je to kolem 360°C.

Jaký optický přístroj mám použít?
Na běžné DPS vystačí stolní lupa.

Jaký volím nástroj pro pokládání SMD?
Pro pokročilého volte manipulátor. Uvědomte si, že SMD jsou již menší a je potřeba je dobře a bezpečně uchopit.

Mohu odpájet QFP infraohřevem aniž bych odpájel SMD v okolí?
Samozřejmě ano, použijete kaptonovou pásku k vymaskování. Tzn. páskou zakryjete okolí SMD, který chcete odpájet.

Existuje nějaké norma a školení?
Ano, výborný obrazový materiál je v IPC-A-610E a školení Vám poskytne firma ErgoPlan.

Proč nejsou uvedeny všechny ceny?
Některé výrobky vyžadují zaškolení a další doplňky, jako jsou materiály a příslušentví. Rádi připravíme individuální nabídku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace