SMT-technologie pro začátečníky

Datum: 16.12.2012
  | 
Kategorie: Nálepky - smt technologie
Co potřebuje vědět začátečník o osazování SMD? Musí znát přehled SMD pouzder, znát technologii osazování a pájení SMD. Stránka SMT technologie pro začátečníky Vám pomůže se zorientovat v technologii a nabídnout Vám také příslušná zařízení.

Doporučená velikosti pouzder SMD ke zpracování pro začátečníky (od 1206)

e-Book Základy SMT technologieZačátečníkům doporučujeme volit raději větší SMD prvky. Nezapomeňte, že v Evropě se vyskytuje dvojí značení SMD prvků. Historicky byla první palcová značení a s nástupen japonských technologií se objevila i metrická značení. Značení malých čipů je odvozeno od jejich plošných rozměrů (x a Y). Při nákupu je nutné prověřit zdali název odpovídá palcové nebo metrické míře. Přehled pouzder naleznete v katalozích součástek nebo v odborné literatuře. Je třeba si uvědomit, že malá pouzdra jsou náročná na přesnost osazení a tomu musí přizpůsobit technologii. Následující tabulka zobrazuje jednotlivé velikosti základních pasivních SMD.

Chip resistor - SMD pouzdro obsahující rezistor, značení je totožné jako u Chip kondenzátorů Chip capacitor - SMD pouzdro obsahující kapacitor (vyjma tantalu), značení je totožné jako u Chip odporů

Tabulka použivaných SMD pouzder (SMD čipů), která Vám doporučí jejich použití a SMT technologii. Chip resistor a Chip capacitor jsou rozměrově totožné.

SMD
resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
SMD
resistor
capacitor
Značení (palce)
Evropa, USA
Značení (mm)
Japonsko, Asie
Použitá
SMT technologie
01005
0.016" x 0.08"
0402
0.4 x 0.2mm
profesionál 0805
0.08" x 0.05"
2012
2.0 x 1.2mm
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0201
0.024" x 0.012"
0603
0.6 x 0.3mm
profesionál 1206
0.126" x 0.063"
3216
3.2 x 1.6mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0402
0.040" x 0.020"
1005
1.0 x 0.5mm
profesionál 1210
0.126" x 0.10
3225
3.2 x 2.5mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0603
0.063" x 0.032"
1608
1.6 x 0.8mm
pokročilý
profesionál
1812
0.18" x 0.12"
4532
4.5 x 3.2mm
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál

Aktivní SMD prvky jako jsou SOC, QFP a PLCC je možné osazovat a pájet několika technikami. Zásadním kriterim pro výběr technologie musí být rozteč jednotlivých vývodů.

QFP, SOIC,.. Rozteč vývodů
(tvar raččí křídlo)
Použitá
SMT technologie
SOJ, PLCC Rozteč vývodů
(tvar J)
Použitá
SMT technologie
0,4 mm (15,7 mil) profesionál 1,27mm (50 mil) začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
0,55 mm (19,7 mil)
0,5 mm
pokročilý
profesionál
     

0,635 mm (25 mil)
0,65 mm (25,6 mil)
0,8 mm (31,5 mil)

mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
     
1,27mm (50 mil)
1,0 mm (40 mil)
začátečník
mírně pokročilý
pokročilý
profesionál
 
 
 

Jaká technologie SMT je vhodná pro začátečníka?

Pro začátečníky volte technologii co nejjednodušší. Cílem musí být osazení SMD čipu 1206. Představy, že s minimálním vybavením zpracujete i menší pouzdra je velice riskantní, protože určitě nedosáhnete výborné kvality a spolehlivosti. Trochu jiná situace je aktivních prvků jako je SOI, SOJ, QFP a PLCC. Zde pomocí vhodných nástrojů jsme schopni tyto SMD prvky osadit a zapájet. Kategorie začátečník předpokládá výrobu jednotlivých DPS nikoliv vysoké série. Vhodnost jednotlivých technologií ukazuje výše uvedená tabulka.

Proces SMT pro začátečníka

Jednotlivé procesní kroky osazování SMD bez pájecí pasty. Každý zájemce o SMT-technologii by si měl nejprve osvojit tyto základní kroky a až poté přejít ke složitějším technologiím.

výroba DPS osazení SMD pájení SMD kontrola pájení
Desky plošných spojů pro SMD je nutné vyrábět s větší přesností. Není vhodné vyrábět desky s pomocí pauzovacího papíru, ale potřeba udělat film s předlohou. Musíte zvolit vhodný film a tiskárnu. Může se Vám stát, že běžná laserová tiskárna nesplní Vaše očekávání, například černá barva nebude dostatečně černá. Pro začátečníka položení SMD vyžaduje cvik. Položení je možné běžnou pinzetou nebo vakuovou pipetkou. Osazování do pájecí pasty je určeno až pro mírně pokročilé. Osazovací nástroje musí být určeny pro osazování SMD. Běžné nástroje, jako pinzety mohou poškodit SMD neboť jsou primárně určeny pro jiný účel. Začátečník by se měl vyhnout pájecí pastě. Začátečník si musí nejprve osvojit základní techniky zpracování DPS se SMD. Doporučujeme pájení SMD kvalitním pájedlem s regulovanou teplotou. Důležitým faktorem je množství pájecích hrotů a termokleště, které využijete při výměnách SMD. I když jste začátečník nemůžete opomenout kontrolu zapájených DPS. V našem případě Vám doporučujeme stolní lupu s osvětlením. Na trhu je mnoho stolních lup. Doporučujeme lupy z čirého skla. Je až s podivem kolik stolních lup na trhu nemá čiré sklo.
Naše doporučení
  • použivejte korekční fixy na opravy filmu
  • kontrolujte čas leptání, aby nedošlo k podleptání motivu
Naše doporučení
  • volte vhodné nástroje a nelitujte peněz za lepší nástroj
Naše doporučení 
  • volte pájecí stanici s bohatým příslušenstvým
  • volte značkové zboží, nikoliv neznámého asijského výrobce
Naše doporučení
  • před nákupem lupu zkontrolujte zdali má čiré sklo, od zabarveného skla bolí oči a hlava

Pájecí materiály

Pájecí materiály jsou nedílnou součástí SMT technologie. V nabídce je mnoho materiálů a jejich forem. Upozornění ihned na začátku, pokud chcete kvalitně pracovat vyvarujte se neznámých materiálů nebo tzv domácích materiálů, jako je kalafuna rozpuštěná v lihu.

Trubičková pájka Tavidla Pájecí gely
Trubičková pájka je olovnatá a bezolovnatá. Jde sloučeniny cínu a olova (olovnatá) a mědi a stříbra (bezolovnatá). Obě pájky jsou eutektické. Trubičková pájka se nazývá proto, že uvnitř je dutina a v ní tavidlo. Znamená to, že uživatel vybírá pájku podle složení pájky, ale také podle složení tavidla. V naší nabídce jsou pouze pájky klasifikované dle norem. Tavidla jsou prostředky pro snadné pájení. Jejich úkolem odstranit oxidy na povrchu pájených komponent (SMD a DPS), snížit povrchové napětí pájky, zajistit lepší přenos tepla mezi pájecím hrotem, pájkou a SMD. Tavidla musí přesné složení, abychom předešli případné korozi pájeného spoje. Zásadní chybou je použití „domácích tavidel jako je kalafuna rozpuštěná v lihu, acylpyrin, atd. Tyto přípravky možná usnadní pájení, ale jsou přímo zdroji následné koroze pájeného spoje. My Vám nabízíme kvalitní průmyslová tavidla z kategorie tzv. bezoplachových.

Pájecí gely jsou vlastně tavidla, ale místo kapaliny je zde gel jako nosič aktivních částic. Gel je ideální pro bezolovnaté pájení, gel zůstává v místě pájení a vytváří dokonalý tepelný můstek pro přenos tepla. Uvědomte si, že kapalné tavidlo se ihned odplaví z místa pájení, kdežto gel zůstává na místě. Gely se dodávají ve stříkačkách.

V naší nabídce jsou gely, které v komerční technice nevyžadují čištění.
Montážní nářadí

Pro manipulaci se SMD je potřeba nářadí. SMT vyžaduje kvalitní nářadí a nikoliv nářadí ze supermarketů, ale nářadí prvotřídní kvality. V našíbce je nářadí určené hlavně pro SMT technologii.

Kleště Pinzety
Na trhu je mnoho štípacích a montážních kleští. U SMT však platí, že musíte mít kvalitní nástroj a nikoliv nástroj ze supermarketu. Důvodem je kvalita břitu. Pokud budete kleště používat pro práci s malými součástka a především malými roztečemi, je nutné zkvalitní nástroj. Levné kleště totiž neposkytují záruku různých kovových otřepů, které mohou zůstat na DPS a později způsobit zkrat. Pinzety musí být z kvalitního materiálu, nejlépe z chirurgické oceli. Pro práci se SMD doporučujeme ESD plastové pinzety, které nepoškodí povrch SMD. Při nákupu buďte obezřetní, velmi levné pinzety jsou zdrojem kovových otřepů a šupinek. V naší nabídce jsou pinzety výhradně určené pro SMT technologii.
kleště pro SMT

FAQ

Je nutné leptací lázeň zahřívat?
Ano je, urychlí se podstatně proces leptání

Jaké jsou povoleny teploty pájení?
Teplota pájení SMD prvků vychází z doporučení výrobce SMD, u metody kontaktní metody pájení (pájedlem) je to kolem 360°C.

Jaký optický přístroj mám použít?
Na běžné DPS vystačí stolní lupa.

Jaký volím nástroj pro pokládání SMD?
Pro začátečníka je ideální vhodná pinzeta.

Mohu odpájet QFP pájedlem?
Samozřejmě ano, použijete pájecí hrot tzv. minivlna.

Existuje nějaké norma a školení?
Ano, výborný obrazový materiál je v IPC-A-610E a školení Vám poskytne firma ErgoPlan.

Proč nejsou uvedeny všechny ceny?
Některé výrobky vyžadují zaškolení a další doplňky, jako jsou materiály a příslušentví. Rádi připravíme individuální nabídku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace