Vybavení pracoviště

Datum: 09.01.2014
  | 
Kategorie: Nálepky - smt technologie
Pracoviště musí splňovat prvky ochrany proti vzniku elektrostatického náboje. Pokud tak neučiníte sami riskujete poškození opravovaného přístroje statickým výbojem. Základním prostředkem ochrany je pracovní podložky, náramek a zemnící vidlice.
Pracoviště musí splňovat veškeré náležitosti ochrany proti elektrostatickému náboji. Pracoviště nemusí být cenově náročné, ale musí splňovat principy ESD ochrany. Pracoviště můžete vytvořit na Vašem stávajícím pracovišti, vybavením doplňky nebo zakoupením zcela nového pracoviště.
 

 

 

 

 

Pracovní podložka (1)

Nepodléhejte názoru, že podložka má být vodivá, to je zásadní omyl. Podložka musí svádět náboj pozvolna a nikoli prudkým vybitím. Prudké vybití může způsobit závadu polovodičových součástek. Materiál podložky musí být tzv. disipativní, ale spodní část je vodivá, aby byl sváděn náboj z celé plochy podložky. Dnešní moderní podložky mají dvě vrstvy, vrchní disipativní a spodní je vodivá. Takováto podložka je zcela vyhovující a bezpečná pro opravy elektrostaticky citlivých dílů a přístrojů. K podložce stačí připojit kablík přes druk, který je součástí podložky a máte vytvořenou antistatickou pracovní plochu.


Ochranný antistatickým náramek (2)

Antistatický ochranný náramek svádí náboj z lidského těla a nedílnou součástí pracoviště. Náramek je tvořen z gumových pásků opředených tkaninou protkaných kovovým vláknem. Náramek má zabudovaný rezistor 1MOhm, který zajistí postupné vybití náboje z člověka. Náramek se připojí kablíkem k podložce.

Uzemňovací vidlice (3)

Uzemňovací vidlice slouží k připojení pracovní podložky a náramku. Vidlice má pouze uzemňovací kontakt. Z přední strany je pak zdířka nebo jiný konektor.

Upozornění:

Zásady ochrany proti statickému náboji dodržujte a nepodceňujte. Podceněním můžete způsobit i latentní závady, které se neprojeví ihned, ale později. Vybudování antistatického pracoviště je relativně levné a ušetříte si mnoho problémů.

Kontrolní přístroje

Práce na opravách je náročná na oči. Používejte proto lupu nebo mikroskop. Lupa ve stolním provedení je velmi užitečný pracovní nástroj, který Vám usnadní práci. Lupa musí být v antistatickém provedení, tak jasně hovoří norma. V

současné době zakoupíte lupy v ESD provedení. U pracovních lup je kritickým prvkem zvětšovací sklíčko. Někdy jsou sklíčka vyráběna z běžného okenního skla, které není čiré a zkresluje.

Terminologie

Antistatika - obor, materiály a přístroje, které se zabývají ochranou proti elektrostatickému náboji.
ESD - ElectroStatic Discharge, elektrostatický výboj, který může zničit součástku
EPA - Electrostatic Protected Area, prostor, který je chráněn proti statickému náboji

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace